Whippet - o plemeni

 
Historie

    Zemí původu je Anglie a jak uvádí Moran-Healy (2000), "pravda o původu plemene nebude nikdy uvedena na pravou míru". Z dostupných pramenů se ví pouze to, že plemeno whippet vzniklo importem chrtovitého předka během vpádu Římanů na britské ostrovy. Prvotním prapředkem byl Asiatic Wolf, který se na severu ostrovů přizpůsobil drsným podmínkám. Ta část populace, která zůstala na jihu ostrovů, postupným křížením s plemeny skupiny teriérů nebyla nucena podmínkami k udržení husté srsti, a tak vznikla hladkosrstá plemena jako greyhound a whippet. Cunliffe (2000) uvádí, která teriéří plemena měla podíl na vzniku whippeta, tak jak jej známe dnes - airedale teriér, bedlington teriér, manchester teriér, yorkshire teriér, english teriér. I zde je patrné křížení s plemeny dlouhosrstými, což mělo za následek výskyt dlouhosrsté varianty whippeta.

    K popsání plemene došlo v roce 1876 na výstavě psů v Darlingtonu (GB), kde byl vytvořen první standard tohoto plemene. V roce 1890 došlo k uznání plemene The Kennel Clubem a k zápisu prvních 5 jedinců. První rodokmeny byly vydávány již kolem roku 1860, výchozím plemenem byl greyhound a přikřížení teriérů mělo za účel snižovat kohoutkovou výšku a vylehčovat celkovou konstituci těla. Naopak byl whippet následně díky své příjemné povaze a rychlému pohybu přikřížen do mnoha plemen skupiny honičů.

    Původně bylo plemeno vyšlechtěno jako pomocník k lovu pro chudé. Používali je běžní měšťané k lovu králíků, krys a drobných hlodavců. Chrti loví zrakem, takže v momentě, kdy kořist zabili, již je nezajímala, protože se nehýbala a díky tomu byla následně poživatelná. K velké oblibě tohoto plemene - kromě příjemné a milé povahy - přispělo i to, že svou velikostí nebylo náročné na chov, stravu ani ubytování.

    Na počátku 20. století začala popularita tohoto plemene rychle stoupat. Hlavním důvodem byl fakt, že společnost postrádala zábavu. Začaly se běhat první dostihy. Nejprve se běhalo pouze rovně a běželo 4 - 8 psů, pro které byly vytvořeny jednotlivé dráhy, oddělené sítěmi nebo pouze provázky, aby nedocházelo ke kontaktu mezi závodníky. Kontakt vždy znamenal rvačku, při které se projevila povaha zděděná po teriérech. Postupem času a šlechtěním bylo docíleno převážně nekonfliktní povahy, a to i při dostizích, kde se zrušilo dělení drah a běhá se v jednotném chumlu. Za napadení se udělují diskvalifikace. V roce 1879 při výstavě ve Wiganu, Ormskirku a St. Helene se běžely první oficiální coursingy za živým králíkem.

Historie v ČR

    Prvním whippetem importovaným do tehdejší Československé socialistické republiky byla údajně fena dovezená z Nizozemí. V 70. letech byly na našem území dvě chovatelské stanice, které daly základ chovu u nás a na Slovensku. Byly to ch. st. "z Neuštejna" a Full Moon.

    Dnes se chovem whippetů zabývají v ČR tři kluby: Klub chovatelů chrtů Praha (pro všechny plemena chrtů), Klub chovatelů chrtů anglických dostihových plemen (pro plemena greyhound a whippet), Whippet klub (pouze pro whippety). V současné době je v ČR zapisováno ročně kolem 100 jedinců.

 
Zdraví

    Dožívají se věku kolem 15 let a je naprosto běžné, že kromě zubního kamene, stříhání drápků a očkování je veterinární lékař za celý život ani nevidí. Toto plemeno netrpí ani srdečními vadami, ani glaukomy, ani dysplaziemi. Vzhledem k tomu, že se jedná o plemeno velmi "přírodní", nevyskytují se u něj ani běžná infekční onemocnění tak často, jako u plemen jiných (záněty očí, záněty kůže, průjmová onemocnění, potravinové alergie apod.).

    Provádíme-li odběry krve, zjišťujeme, že hustota krve whippeta, tedy i hodnota hematokritu je vysoká. Tím, že běhají na kyslíkový dluh, je jejich krev přizpůsobena zvýšeným nárokům na dodávku kyslíku během výkonu. S tím souvisí i srdeční akce. Při klidové akci, pro laika či lékaře, který se s chrtem obecně nesetkal, může nastat dojem, že dotyčný jedinec trpí arytmiemi. Ve skutečnosti dochází k vynechání některých srdečních akcí pro ušetření energie v klidové fázi. Nastane-li zátěž, organismus okamžitě přechází do "pohotovostního režimu" a srdeční akce je velmi rychlá, pravidelná a se správnými parametry EKG. Před výkonem naskakuje pouze srdeční akce vyplavením adrenalinu, ale dýchání zůstává pomalé, až když dojde k zátěži, dýchání se zrychluje a slouží jako "klimatizace" organismu.

    Srst je krátká s rovným chlupem, který je bez rozvíracích se šupin na povrchu. Jako nevýhodu bych viděla problém všude zapíchaných chlupů, ale velkou výhodou, která uvedenou nevýhodu převyšuje, je fakt, že takto srst v sobě neudrží roztoče a prach, takže je vhodná pro alergiky.

    Typově se whippeti trochu oddálili; nedá se říci, že se dělí, ale je patrný rozdíl mezi liniemi dostihovými a výstavními. U dostihových postrádáme eleganci a to nejen v hlavě - i záď je u nich, stejně jako koleno, jinak úhledná. Hrudník bývá méně hluboký, ale dostatečně prostorný. Pro dostihové whippety oproti výstavním bývá větší váha handicapem. I dostihová kondice se liší od výstavní.

 
Povaha

    Whippeti jsou někdy andílci a jindy zase ďáblíci. Teriéři se podepsali na jejich paličatosti, tvrdohlavosti, ale i tvrdosti při práci a event. při úrazech. Greyhound se podepsal na jejich odstupu od neznámého, samolibosti a elegantním prosazování vlastní volby, a to jak pána, tak místa spánky, doby odpočinku apod.

    Když jsou na dostizích nebo ve volné přírodě, tak nevidí a neslyší nic kromě "kůže", "návnady" nebo živého terče v podobě zajíce nebo srnky (volná příroda). Novým majitelům proto nedoporučujeme pouštět whippeta z vodítka. Vidí totiž na mnohem větší dálku než my a jsou schopni se ve městě rozeběhnout i za samovolně se hýbající igelitovou taškou. Přitom však nevidí silnici a auta a stává se, že chrt kolizi s autem nepřežije. Pokud se majiteli zaběhne whippet (chrt), musí počkat jeden z majitelů doma a druhý na místě, kde se pes ztratil. Pamatují si cestu a třeba za 2 hodiny se vrátí. Mnoho majitelů nevydrží čekat a stane se, že pes pak již cestu domů nenajde.

    Běžně se whippeti necvičí, jako třeba dobrmani, ale součástí dnešních zkoušek určených pro whippety je obedience, takže základní poslušnosti se naučit dají. Pokud se vám stane, že vás whippet ani po absolvování základního kurzu poslušnosti neposlouchá, není to tím, že by byl hloupý, ale tím, že si postaví hlavu a prostě to dělat nechce. Pak zbývá buď najít způsob jak to z něj dostat..., a to jen po dobrém, nebo se smířit s tím, že vás tak jako třeba "sousedovic ovčák Ben", poslouchat nebude. Whippeti nesmírně rádi dovádí a při hře dokážou zázraky: to je cesta do whippetí duše... Buďte na ně milí a hrajte si s nimi, oni vám to vrátí!

    Někdy také náhodně uloví, co jim přijde na zahradu, ale mít jim to za zlé nemůžeme, byli k tomu vyšlechtěni.

    Milují děti a za to je miluji já. Každé dítě je pro ně radost a mají pocit, že hrát si s nimi chce každé. Mazlí se strašně rádi, když jim nabídnete křeslo, gauč či postel, tak nepohrdnou, a když se je snažíte vyhodit, protože si chcete sednout či lehnout i vy, nesou to nelibě. Vzhledem k tomu, že až 16 hodin denně prospí, jsou ideálním společníkem pro lidi, kteří se psem nemohou být celý den. Ano společnost mají rádi, ale když není, tak si lehnou a odpočívají. Mýtus, který kolem chrtů panuje, že potřebují hodně pohybu, je mylný. Potřebují pohyb stejně jako ostatní psi, dokonce mi přijde, že méně než takový labrador nebo border kolie. Kdo jednou zkusil život s whippetem, většinou již plemeno nemění. Je to baletka, mazlík, šašek, paličák, sportovec, tvrďák, ale hlavně kamarád, který svým pozorným pohledem umí říci vše.

 
Využití

    Hlavním využitím, kromě klasických výstav, je běhání ať ve formě klasických dostihů, nebo coursingu. Dostihová dráha pro whippety měří většinou 360 m a běhá se v maximálním složení 6 jedinců, kteří vybíhají ze startovních boxů. Musí mít košík, který je pro dostihy z lehkých materiálů a potažený gumou, aby se neublížili. Běhá se za umělou návnadou, která je tažena lankem nebo šňůrou přes systém kladek nebo je umístěna na motor nekonečného zajíce, který jezdí po kolejnici či jiném systému. Systém běhů je dán postupovým pavoukem, kdy se po rozběhu a opravném běhu psi nominují do finále A, B či C, a pokud je více jedinců než 12, tak mohou běhat i semifinále. Maximálně za dostihový den se běží 4 - 5 běhů, více nesmí. Oproti tomu coursing, který se dnes běhá v podobě "lure-coursingu", je nahrazením lovu jako takového, protože živá zvířata se už nesmí lovit, a to už ani v Anglii. Při coursingu běží 2, maximálně 3 jedinci a účelem je imitace lovu. Rozhodčí zde nehodnotí pouze pořadí doběhu, ale také rychlost, vytrvalost, obratnost, spolupráci, úsilí. Běží se dvakrát za den a body od rozhodčích a z obou kol se sčítají, ten s největším počtem vyhrává.

    Existují i jiné aktivity, které se s whippety dají dělat a zároveň je baví. Jednou z nich je agility. Znám i majitele, kteří s whippetem dělají flyball či dog frisbee. Klasickému výcviku nebo práci na stopě se s whippety vyhýbáme, jelikož nejsou pro tyto aktivity stavěni. Nos používají v minimální míře. Základním prvkem orientace a pracovního výkonu je oko, jsou plemenem, které loví a komunikuje očima. Co nevidí, to většinou neřeší. Ale štěkající soused je z postele umí také zvednout.

 

Se svolením autorky Ing. Veroniky Kučerové-Chrpové převzato z časopisu Pes přítel člověka 7/2009.

 

Literatura použitá v textu:

Moran-Healy J. P. (2000): The Whippet. Kingdom Books.

Cunliffe J. (2000): Whippet. Interpet publishing.